Svakodnevno uzimanje meda, mleča, propolisa, polena, čajeva i čajnih mešavina od lekovitog bilja pomoći će nam da održimo imunitet, tj. odbrambene snage organizma na visokom nivou i da se zaštitimo od prehlade i gripa.
Lipov med je delotvoran kod prehlada, jer podstiče znojenje, a isto tako dobar je i med od žalfije, ruzmarina ili majčine dušice za tretman problema sa disajnim organima.
Koje pčelinje proizvode preporučujete kod hronične opstruktivne bolesti pluća, alergija?
- Kod gušenja i astmatičnog napada preporučujemo mešavinu meda u kojoj su sadržani: menta, plod od šipka i ekstrakt borovih iglica.
Kod bronhitisa i kašlja treba piti što toplije mleko u kojem je rastvorena velika kašika meda. Posebno treba voditi računa da se med ne zagreje iznad 40 stepeni, jer će izgubiti sva lekovita svojstva.
Koje vrste meda preporučujete kod različitih oboljenja?
Bagremov med potiče od nektara cveta bagrema, blagog je ukusa i mirisa, sadrži malu količinu polena i zato se preporučuje i deci još od prve godine života. Efikasan je za poboljšanje apetita, protiv kašlja, visoke temperature, za regulisanje funkcije želuca, zaustavljanje krvarenja, kod očnih bolesti, za smirenje u stresnim situacijama i protiv nesanice.
Kako smiriti nervozan želudac i creva?
- Nervozna creva mogu da se smire ako u bagremov med sipamo po jednu kašiku samlevenog ruzmarina, lavande i izrendanog svežeg korena đumbira.
Tegla bagremovog meda sa jednakim količinama sasušenog i samlevenog čaja od kamilice, kantariona i hajdučke trave efikasna je mešavina za nervozan želudac, gastritis i čir na želucu. Koristi se pola sata pre jela, bez vode, i ne sme da se koristi duže od 15 dana, pa 10 dana pauze (u roku od dva meseca), jer kamilica i hajdučka trava mogu izazvati hipersenzibilnost sluzokože, a kantarion fotosenzibilnost kože.
Med od lavande, pomešan sa suvim samlevenim jednakim delovima čajevima od matičnjaka, nane i valerijane efikasan je za smirenje.
Pročitajte više u 9. broju Lekovitog meda