21.01.2019 | Časopis Lekoviti med - Broj 34 | Pregleda: 1253 | Autor: lekovitimed | 0
Srboljub Ćurčić, pčelar iz Prokuplja, savetuje kako pravilno da upotrebljavate pčelinje proizvode i kod kojih tegoba
Prokupčanin Srboljub Ćurčić, sekretar OŠ "Nikodije Stojanović Tatko", sa ocem Miletom počeo da se bavi pčelarstvom još početkom sedamdesetih godina prošlog veka, ali nije sve išlo glatko. Više puta su odustajali od ovog posla i ponovo ga obnavljali sve do pre desetak godina. Sada porodica Ćurčić ima preko stotinu košnica koje na ispašu sele na obližnje planine.
- Trenutno imam oko sto trideset košnica koje selim na četiri lokacije, i to na pašnjake kod sela Nova Božurna i Vodice. Imamo sreću da na kratkoj udaljenosti imamo veliku razliku u nadmorskoj visini, kao što su livade pored Morave, na sto metara nadmorske visine, do Belog kamena koji je na blizu hiljadu metara, što nam često omogućava po dve pčelinje paše godišnje. Manji broj košnica držim u svom dvorištu, da se uz pčele odmorim kad dođem s posla - kaže Ćurčić i naglašava da svoje pčele seli tako da sakuplja voćni med, bagremov, livadski i šumski med.
- Šumski med sakupljam svake treće ili četvrte godine. Ova vrsta meda ima mnogo korisnih materija i veoma je lekovita za disajne puteve i respiratorne organe, ali je teška za varenje, pa se ne preporučuje deci i odraslima sa stomačnim tegobama. U svakom slučaju, veoma je važno znati kako se med koristi. Osnovno pravilo je da se med uzima isključivo drvenom ili plastičnom kašičicom, a ne metalnom, jer može doći do reakcije organskih kiselina i metala, objašnjava Ćurčić.
S. Bojović
Pročitajte više u 34. broju časopisa Lekoviti med
BEOGRAD :
BEOGRAD :
BILJNI CENTAR MAGIČNO BILJE - NAJKVALITETNIJI DIJETETSKI SUPLEMENTI IZ CELOG SVETA
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net