21.11.2016 | Časopis Lekoviti med - Broj 21 | Pregleda: 1578 | Autor: lekovitimed | 0
Apiklinika Lekovitog meda: prof. dr Nada Plavša, profesor pčelarstva na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu
Kvalitetan med moguće je dobiti jedino ako su pčele zdrave. Dakle, bez zdrave košnice nema bezbednih pčelinjih proizvoda – kaže prof. dr Nada Plavša, profesorka pčelarstva na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i jedan od naših najuticajnih i najupućenijih stručnjaka koji mnogo vremena provodi na terenu.
Da li se može reći da su košnice i pčele u Srbiji zdrave?
- Teško je reći. Da bismo tačno procenili situaciju trebalo bi analizirati više uzoraka i raditi redovan monitoring. U gotovo svakoj našoj košnici prisutne su varoa i nozema i opasno je što neki naši pčelari sami procenjuju da li su bolest iskorenili. Kontrola veterinarske inspekcije kod nas ne podrazumeva i klinički pregled, što je neophodno. Predlažem svakom pčelaru da se javi nadležnom veterinarskom institutu i uradi klinički pregled pčela i dobije odgovarajuće lekove, ali da to nikako ne radi na svoju ruku.
Postoji li kod nas tačna identifikacija proizvođača i prava kontrola pčelinjih proizvoda?
- Više od 15.000 pčelinjaka vodi se u evidenciji Ministarstva poljoprivrede, ali bez tačnog broja košnica i jedinstvenog registra paša ne možemo da znamo da li neko falsifikuje med. Država nije nemoćna da zaustavi falsifikatore, ali dok ne znamo kolika je procenjena količina meda, nema pomaka. Isto tako, uzorkovanje treba da se vrši pre otkupa. Zastrašujuć je i alarmantan podatak da je 70% meda falsifikat. Čujte, i sedam posto je velika cifra.
BEOGRAD :
BEOGRAD :
BILJNI CENTAR MAGIČNO BILJE - NAJKVALITETNIJI DIJETETSKI SUPLEMENTI IZ CELOG SVETA
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net