11.02.2014 | Časopis Lekoviti med - Broj 2 | Pregleda: 3084 | Autor: admin | 0
Dr Nebojša Menković, naučni savetnik Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ u Beogradu
Zahvaljujući invertnom šećeru, naročito fruktozi, med je slađi od saharoze i predstavlja izvrsnu poslasticu. Kao kalorična, koncentrovana hrana vrlo brzo i skoro potpuno se resorbuje. Zbog toga se daje rekonvalescentima i deci kao sredstvo za jačanje. Povoljno deluje i na rad organa za varenje.
Zbog vrlo prijatnog ukusa i arome upotrebljava se kao izvrstan korigens i sredstvo za slađenje čajnih napitaka. Med deluje i kao blag antiseptik, pa se upotrebljava i za lečenje rana i u kozmetici.
Med kao okrepljujuće sredstvo preporučuje se gotovo kod svih oboljenja, kao i u fazi priprema za operativne zahvate i kod postoperativnih stanja. Brzo vraća snagu organizmu pacijenta i pospešuje regeneraciju povređenog tkiva.
Zahvaljujući svojoj hemijskoj kompoziciji (ugljenim hidratima, polifenolima, vitaminima, biološkim stimulatorima i mikroelementima) med povoljno deluje na:
- normalizaciju narušenih funcija mnogih organa i sistema (CNS),
- cirkulacioni sistem,
- sistem za hematopoezu (stvaranje krvnih elemenata),
- gastro-intestinalni trakt,
- jetru,
- bubrege,
- imuni sistem,
- kod prehlada i drugih bolesti
gde je potrebno stimulisanje imunološkog sistema.
Zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima koristi se u terapiji bolesti kože i sluzokože, ginekoloških i stomatoloških bolesti, kao i kod posekotina, gnojnih rana, opekotina... Kao univerzalno antitoksično sredstvo med se od davnina koristio kod hroničnih gnojnih procesa, lečenja posledica pušenja, alkoholne intoksikacije, kod profesionalnih trovanja.
Naravno da med ne treba posmatrati kao lekovito čudo, tj. farmakološku panaceju za sve bolesti. Ni u kom slučaju med ne pretenduje da zameni antibiotike kod akutnih infekcija, kao ni druge preparate specifičnog usmerenja, na primer one koji se koriste u lečenju jetre.
Za svaku bolest neophodno je izabrati odgovarajuću vrstu meda. Tako, na primer: - kod oboljenja disajnih puteva primenjuje se planinski med, obično livadski, med sa majčinom dušicom (Thymus serpyllum), timijanom (Thymus vulgaris) i lipov med (Thilia cordata); - kod bolesti gastro-intestinalnog trakta preporučuje se: stepsko-livadski med, med sa nanom (Mentha piperita), timijanom (Thymus vulgaris) i drugi; - kod srčanih bolesti koristi se lavandin med (Lavandula vera), med sa mentom (Mentha piperita), stepsko-livadski i cvetni med, šumski med (medljikovac); n kod bubrežnih bolesti nabolji je med pitomog kestena (Castanea sativa).
BEOGRAD :
BEOGRAD :
BILJNI CENTAR MAGIČNO BILJE - NAJKVALITETNIJI DIJETETSKI SUPLEMENTI IZ CELOG SVETA
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net