Pčelarenje u Vojvodini: Jovan Šimić
Pre više od dvadeset godina Jovan Šimić iz Subotice počeo je da se bavi pčelarstvom. Počeo je sa tri košnice, da bi kasnije, posle pet, šest godina došao do njih stotinak, a malo više ima danas.
- Počeo sam pod uticajem starijeg kolege koji je imao mnogo iskustva u pčelarstvu, a moj razlog je bio čisto praktičan, da uvećam prihode. Tek kasnije sam stvorio ljubav prema pčelama, a rad u prirodi me je smirio, opustio i otklonio stres koji je donelo novo vreme trke i zbrke – dodaje naš sagovornik.
Koje su prednosti facelije kao medonosne biljke?
- Smatraju je najmedonosnijom biljkom jer se sa jednog hektara može dobiti i 500 kilograma meda. Med je prvorazredan, svetložut ili bezbojan, dugo ostaje u tečnom stanju, vrlo je prijatnog ukusa i mirisa i odličnog je kvaliteta. Kad kristališe, blede je boje i sitnih kristala, pa je prikladan za pripremanje medenih pasta. Polen je plavičaste boje, presudan za razvoj pčelinjeg društva u jesen i dobro prezimljavanje. Vegetacioni period je oko 120 do 140 dana, od setve do fiziološke zrelosti semena. U našim krajevima njen značaj za pčelarstvo je veliki, jer se kod nas, posle bagrema i bagremca, veoma često javlja bespašni period, koji traje do suncokreta. Facelija nudi mogućnost da se pravilno odgovori na problem junske bespaše i da se društvo pripremi za sve lošije i lošije pašne uslove u julu mesecu.
Ovaj med je bogat polenovim prahom, što znači da ima mnogo minerala i vitamina, enzima i ostalih sastojaka. Dobro utiče na motoriku rada želuca i creva, smanjuje holesterol, povećava aktivnost leukocita i hemoglobina, poboljšava krvnu sliku (sadrži u sebi gvožđe, magnezijum, bakar, kobalt i drugo).
M R.
Foto: privatna arhiva