17.07.2015 | Časopis Lekoviti med - Broj 13 | Pregleda: 2407 | Autor: lekovitimed | 0
Dejan Živković, elektroinženjer, zamenio je dugogodišnju karijeru u inostranstvu i sve pogodnosti moderne civilizacije za život oslobođen od svakodnevnog stresa
Kao mlad i ambiciozan, Dejan Živković je otišao u Belgiju i počeo da gradi karijeru. Radio je i u Velikoj Britaniji, u Sjedinjenim Državama (Čikagu)... Posle dvadeset godina shvatio je da ima sve, sem dragocenog vremena. Zato je pre šest godina odlučio da novac koji je zaradio, kako kaže, menja za život! Rasprodao je sve što je imao, većinu toga ostavio bivšoj ženi i dvojici sinova, i iz Antverpena vratio se u vikendicu svojih roditelja.
Radio je kao projekt menadžer za razvoj softvera i unapređenje razvojnih procesa, poslovni analitičar, agent osiguranja. Koliko je bio opterećen poslom svedoči i podatak da je projekat na kojem je radio uporedo tekao u šesnaest zemalja na tri kontinenta...
- Odgovornost na poslu stalno se povećavala. Brinete o hiljadu stvari, odgovarate za vredne projekte dok presedate iz aviona u avion. Prelomio sam i doleteo u Srbiju iz Antverpena da gajim pčele - kaže Dejan.
Sada živi u selu Bogovađi, blizu istoimenog manastira, na teritoriji opštine Lajkovac. Ima oko četrdeset košnica, od kojih ni trideset još nisu proizvodne, zbog prethodnih loših sezona i organskog načina rada.
Da li se u Srbiji isplati bavljenje pčelarstvom?
- Meni se još uvek ne isplati. Ali, može lako da se isplati; stoga i ne posustajem. Naime, posle prve dve, po prinosima skoro prosečne godine, kada sam ispunjavao planove sa podbačajem 5-10%, imali smo tri godine ispod prosečnih prinosa – od čega dve gotovo katastrofalne, ispod 30%. Srećom, sada živimo jednu veoma dobru pčelarsku godinu, po kazivanju kolega pčelara u okolini, najbolju u poslednjih deset godina. Kombinacijom pčelarenja na med, rojeve, polen i propolis, može se od određenog broja proizvodnih društava u ovakvoj godini dobro zaraditi.
Šta treba učiniti da bi pčelarenje u Srbiji bilo još unosniji posao?
- Treba se ženiti i osnivati velike porodice sa troje, četvoro ili petoro dece. To zapravo treba da radite čime god da se bavite. Pčelarstvo nije fizički težak posao, ali je ipak radno intenzivan. Ulaganje voska u ramove, ožičavanje ili ojačavanje ramova bambusovim štapićima savlađujete brže i uspešnije u zajedničkom radu sa sebi bliskim ljudima. Kolega iz susednog sela ima roditelje, suprugu i sina, i u saradnji sa još jednim sličnim gazdinstvom ostvarili su ove godine od 50 košnica prinos od oko 1800 kg meda samo na bagremu.
M.R.
Foto: Alo/V.Nenković
Pročitajte više u 13. broju Lekovitog meda
BEOGRAD :
BEOGRAD :
BILJNI CENTAR MAGIČNO BILJE - NAJKVALITETNIJI DIJETETSKI SUPLEMENTI IZ CELOG SVETA
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net