20.01.2015 | Časopis Lekoviti med - Broj 10 | Pregleda: 3215 | Autor: lekovitimed | 0
Mileta Marković, pčelar iz sela Jabučja nedaleko od Lajkovca, napravio nesvakidašnji poduhvat
Pčelar Mileta Marković iz Jabučja kod Lajkovca, u protekle dve decenije proizveo je oko 100.000 pčelinjih matica vrhunskog kvaliteta, koje su "letele" širom Evrope, do bliskoistočnih zemalja, a svojevremeno čak i preko okeana, do Amerike. Iz njegovih matičnjaka godišnje izađe više od 5.000 matica, po čemu je apsolutni rekorder Balkana!
Nekadašnji mašinski poslovođa na "Polju D" Rudarskog basena "Kolubara", odmor od napornog rada na ugljenokopu pre tri decenije pronašao je u pčelinjaku. Stan u Lazarevcu je prodao, pa je u Jabučju kupio imanje i ozidao kuću. Ima oko 350 košnica, iz kojih godišnje proizvede oko pet tona meda i pet kilograma izuzetno lekovitog mleča. Ipak, njegov najveći, jedinstven poduhvat među pčelarima u Srbiji je proizvodnja matica.
- U saradnji sa profesorom dr Jovanom Kulinčevićem, svetskim stručnjakom za pčelarstvo, pre dve decenije počeo sam selekcijom da se bavim proizvodnjom kvalitetnih matica - priča Marković i dodaje: - Veoma je važno da matica ima dobre genetske osobine, jer od toga zavisi koliko će pčele u njenoj košnici davati meda, hoće li biti agresivne ili ne. Bitno je i da matica bude otporna na bolesti. To se postiže pažljivim ukrštanjem mladih matica sa trutovima.
Jaja koja položi izabrana, kvalitetna matica, iz kojih posle 12 sati izlaze larve, Marković posebnom tehnikom premešta u takozvane matičnjake. Oni se potom stavljaju među pčele u posebnim košnicama. Instinktivno, pčele počinju da hrane larve iz kojih se za dve nedelje izleže - matica.
- Posle nekoliko dana matica izleće iz košnice, da bi se u prirodi parila sa trutom, koji posle parenja ugine - kaže ovaj iskusan pčelar i nastavlja: - Maticu, tako je priroda uredila, može da oplodi samo biološki najkvalitetniji mužjak, a ona posle nekoliko dana počinje da nosi jaja. Za to vreme pratim njen izgled, ponašanje, i ako je kvalitetna, stavljam je u specijalni mali drveni kavez sa nekoliko pčela, njenim pratiljama, koje su zadužene da je hrane.
Tako "upakovana", sa hranom i pratiljama, u posebnoj perforiranoj koverti, može da putuje do nedelju dana. Šalje je brzom poštom uz posebnu naznaku šta je u paketu. Kad stigne kod kupca, matica se postepeno priključuje pčelama, da bi je prihvatile.
Pročitajte više u 10. broju Lekvitog meda
BEOGRAD :
BEOGRAD :
BILJNI CENTAR MAGIČNO BILJE - NAJKVALITETNIJI DIJETETSKI SUPLEMENTI IZ CELOG SVETA
© 2013 by Magično bilje | Sva prava zadržana.
Development: draganmarkovic.net